Dr. Sevgi Şekerler

Ankara Akne ve Skar Uygulamaları

Ankara Akne ve Skar Uygulamaları

Ankara akne ve skar uygulamalarında en iyi sonuçları almak için hemen iletişime geçin! 33 yıllık tecrübesi ile Dr. Sevgi Şekerler işlem sürecinizin her anını en iyi şekilde yönlendirecek!

Bir sivilce derine nüfuz ettiğinde ve altındaki dokulara zarar verdiğinde yara izleri oluşur. Yara izlerini tedavi etmeye çalışmadan önce, ne tür olduklarını bilmek önemlidir. Her tip tedaviye farklı yanıt verir ve bazı tedaviler belirli tipler için diğerlerinden daha iyidir.

Ek olarak, cilt tonunuz da bir faktör olabilir. Örneğin, daha koyu cilt tipleri için, daha yüksek yara izi ve pigmentasyon olasılığı nedeniyle daha derin cilt lazer tedavileri önerilmez.

Daha koyu cilt tonlarının çoğu, mikroiğneleme, peeling ve lazerler gibi tedavilerden önce yüzde 4 hidrokinon (ağartıcı krem) ile ön işleme tabi tutulur.

Atrofik veya depresif akne izleri

Atrofik yara izleri en çok yüzde görülür. Çevreleyen derinin altında depresif bir yara izi bulunur. Yara iyileşirken yeterli kolajen yapılmadığında oluşurlar. Üç tip atrofik yara izi vardır:

Yük Vagonu

Bunlar, keskin kenarları olan geniş, U şeklinde izlerdir. Sığ veya derin olabilirler. Ne kadar sığ olursa, cilt yenileme tedavilerine o kadar iyi yanıt verirler. Mikrodermabrazyon ve nazik peeling hemen hemen tüm cilt tipleri için mükemmeldir.

Ancak, daha koyu cilt tonlarında, iltihaplanma sonrası pigmentasyon gibi daha fazla yara izi ve pigment değişikliği nedeniyle lazerle cilt yenileme dikkatli yapılmalıdır. Bu tedavilere başlamadan önce en az 4-6 hafta boyunca daha koyu cilt tiplerini yüzde 4 hidrokinon ile ön işleme tabi tutmak en iyisidir.

Buz Kıracağı

Buz kıracağı izleri, derinin derinliklerine inebilen dar, V şeklinde izlerdir. Su çiçeği izi gibi küçük yuvarlak veya oval delikler gibi görünebilirler. Bunlar, cilt yüzeyinin çok altına uzanabildikleri için tedavisi en zor izlerdir.

Yuvarlanma

Bunlar, tipik olarak yuvarlatılmış kenarlara ve düzensiz, yuvarlanma görünümüne sahip geniş çöküntülerdir.

Ankara Akne ve Skar Uygulamaları Örneği

Hipertrofik veya Kabarık Akne İzleri

Bu izler en çok göğüs ve sırt sivilcelerinde görülür. Çevreleyen cildin yüzeyinin üzerinde dururlar ve iyileşme sırasında çok fazla kolajenden kaynaklanırlar.

Sivilce temizlendikten sonra geride kalan renk değişikliği bir iz değildir . Mor, kırmızı veya kahverengi izler birkaç ay içinde kendi kendine kaybolacaktır.

Akne izleri için herhangi bir tedaviye başlamadan önce, bir dermatolog veya sağlık uzmanı tarafından görülmeniz önemlidir. Yara izlerinin görünümünü azaltmak için en iyi yöntemi belirlemenize yardımcı olabilir ve ayrıca cildinizdeki izlerin başka bir durum değil, aslında yara izi olduğundan emin olmanıza yardımcı olabilirler.

Alfa Hidroksi Asitler

Alfa hidroksi asitler (AHA’lar) , ölü cildi temizlemeye ve gözeneklerin tıkanmasını önlemeye yardımcı olduklarından, akne tedavisi için yapılan ürünlerde sıklıkla bulunur . Daha da iyisi, AHA’lar sivilce izlerinin daha az fark edilir görünmesine de yardımcı olabilir.

Hafif asit, renk bozulmasını ve pürüzlü cildi gidermeye yardımcı olmak için cildin dış tabakasını pul pul döker.

Laktik Asit

2010’da yapılan küçük bir araştırma, dermatolog tarafından 3 ay boyunca 2 haftada bir yapılan laktik asit peelinglerinin cildin dokusunu, görünümünü ve pigmentasyonunu iyileştirdiğini ve akne izlerini hafiflettiğini buldu.

Laktik asit içeren sayısız peeling, serum ve merhem vardır, ancak doğal laktik asit sayesinde seyreltilmiş elma sirkesini toner veya leke tedavisi olarak da kullanabilirsiniz. Ancak elma şarabı ve diğer evde yapılan tedaviler hassas ciltler için potansiyel olarak zararlıdır. Ürünle tedaviye başlamadan önce her zaman cildin küçük bir bölgesinde test edilmelidirler.

Cilt hassassa ve ürün uygulanırsa, iltihap sonrası hiperpigmentasyona yol açabilecek iltihaplanma ve tahriş potansiyeli vardır .

Retinoidler

Topikal retinoidler, yara izi yumuşatma faydaları olan başka bir akne tedavisidir. Retinoidler, hücre yenilenmesini hızlandırmanın ve cildinizin dokusunu iyileştirmenin yanı sıra renk bozulmasını azaltmaya ve yara izlerini daha az fark edilir hale getirmeye yardımcı olabilir.

Ancak cildinizi özellikle güneşe karşı hassas hale getirebilirler. Retinoid içeren herhangi bir şey kullanırken daima güneş koruyucu kullanın.

Retinoid içeren kremleri ve serumları reçetesiz bulabilirsiniz, ancak bir sağlık uzmanı size daha yüksek konsantrasyonlar da reçete edebilir. Aktif bileşenlerden biri olarak retinolü listeleyen ürünleri arayın.

Ankara Akne ve Skar Uygulamaları Örneği 2

Salisilik Asit

Geçmişte aknenizi tedavi etmek için salisilik asit kullanmış olma ihtimaliniz yüksektir . Pedlerden leke tedavilerine ve losyonlara ve yüz temizleyicilere kadar, bu günlerde hemen hemen her tür sivilce tedavisinde.

Salisilik asit gözenekleri temizler, şişliği ve kızarıklığı azaltır ve topikal olarak uygulandığında cildi pul pul döker. Akne izleri için en iyi tedavilerden biri olarak kabul edilir.

Salisilik asit içeren ürünleri günlük rutininize ekleyebilir veya cilt bakım uzmanınız daha az sıklıkta kimyasal peeling için kullanabilir.

Salisilik asit kullanırken bir fark görmek birkaç hafta sürebilir. Ayrıca kuruluğa veya tahrişe neden olabilir. Ürünü daha az sıklıkta kullanmanız veya hassas bir cildiniz varsa leke tedavisini denemeniz gerekebilir .

Güneş Kremi

Evet gerçekten. Yara izlerinin üzerine her gün güneş kremi sürmek hayati önem taşır. Güneşe maruz kalma, yara izlerini daha belirgin hale getirerek koyulaştırabilir.

Evde tedaviler bir fark yaratmıyor gibi görünüyorsa, bir cilt bakımı uzmanı veya sağlık uzmanı tedavilerinizde yardımcı olabilir.

Dermabrazyon

Dermabrazyon, yüzdeki yara izleri için en etkili ve yaygın tedavilerden biridir. Evde yapabileceğiniz mikrodermabrazyon kitleriyle aynı genel prensibi kullanırken, sağlık profesyonelleri cildin üst tabakasını daha derinden pul pul dökmek için aletler kullanır.

Şunlar için idealdir: sığ yük vagonu veya yuvarlanan yara izleri gibi yüzeye yakın izler. Ancak daha derin yara izleri de daha az fark edilebilir hale gelebilir.

Kimyasal Peeling

Kimyasal peeling, derindeki yara izlerini azaltmak için cildin üst tabakasını çıkarmak için kullanılan güçlü bir asittir.

Bazı kimyasal peelingler evde kullanılabilecek kadar hafiftir, ancak bir sağlık uzmanı daha dramatik sonuçlarla daha güçlü bir çözüm sağlayabilir.

Pek çok farklı kimyasal peeling türü vardır, bu nedenle hangisinin sizin için uygun olduğu konusunda bir sağlık uzmanıyla konuşmak en iyisidir.

Lazer Yüzey Yenileme

Kimyasal soyma ve dermabrazyon gibi, lazerle cilt yenileme cildin üst tabakasını kaldırır. Bu tedavi tipik olarak diğer yüzey yenileme tedavilerinden daha hızlı iyileşme süresine sahiptir.

Ancak tamamen iyileşene kadar bölgeyi bir bandajla kapatmalısınız. Bu tedavi ayrıca sivilce sorunu yaşayanlar için iyi bir seçenek değildir ve daha koyu cilt tonlarında etkili değildir.

Dolgu Maddeleri

Sağlık uzmanları, sivilce izlerini doldurmak ve cildin eşitlenmesine yardımcı olmak için dolgu maddeleri kullanır. Dolgu maddeleri kolajen, kendi yağınız veya ticari bir dolgu maddesi ile yapılabilir. 

Depresif izleri dolgunlaştırmaya ve düzeltmeye yardımcı olmak için cildin yüzeyinin altına enjekte edilirler. Dolguların çoğu, yeniden yapılmaları gerekmeden önce 6 ila 18 ay sürer, ancak bazıları kalıcıdır.

Mikroiğneleme

Bu daha yeni tedavi, yaraların yüzeyinde küçük, elde tutulan, iğneli bir rulo veya elde tutulan bir “kalem” kullanır. İğneler uyuşmuş cildi deliyor – ama bir iğne gibi delip geçme! Cilt iyileştikçe kolajen yapar.

Mikroiğnelemenin akne izlerinin derinliğini azaltmaya yardımcı olduğuna dair kanıtlar var. Yine de, Amerikan Dermatoloji Akademisi’ne göre, bu tedavinin değişiklikleri görmesi 9 aya kadar sürebilir . Hafif korku faktörünün dışında, tüm cilt tonları için işe yarayan güvenli bir tedavidir.

Enjeksiyonlar

Kortikosteroidler ve kemoterapi ilaçları florourasil (5-FU) ve interferonlar da dahil olmak üzere, onları yumuşatmaya ve düzleştirmeye yardımcı olmak için kabarık yaralara enjekte edilebilecek birkaç farklı ilaç vardır. Enjeksiyonlar genellikle birkaç haftada bir olmak üzere bir seri halinde gerçekleştirilir.

İlk fırçalamada, bir yara izini çıkarmak ve potansiyel olarak yenisiyle değiştirmek çılgınca görünebilir, ancak dermatologlar veya plastik cerrahlar çok belirgin bir yara izini kaldırabilir ve zamanla solacak küçük bir yara izi bırakabilir.

Bir sağlık uzmanı ayrıca, yüzeye daha yakın hale getirmek için altındaki lifleri gevşeterek yarayı kaldırabilir, böylece daha az fark edilir. Bu işleme subsizyon denir.

Diğer Hizmetlerim
Dr. Sevgi Şekerler
Dr. Sevgi Şekerler

Dr. Sevgi Şekerler, 1989 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi Tıp Fakülltesi’nden mezun oldu. 2004 yılında Sağlık Bakanlığı’nın Medikal Estetik alanında eğitimini tamamladı. Ardından 2005 yılında ise Hacettepe Üniversitesi Eczacılık bölümünde Kozmetoloji eğitimi alarak alanında uzmanlaştı. 2008 yılından beri ise kurucusu oldu Ankara Sevamed Kliniği'nde hastalarına en iyi çözümleri sunuyor.

Hakkımda