Dr. Sevgi Şekerler

Ankara Botoks Uygulamaları

Ankara Botoks Uygulamaları

Ankara Botoks uygulamalarında en iyi sonuçları almak için hemen iletişime geçin! 33 yıllık tecrübesi ile Dr. Sevgi Şekerler işlem sürecinizin her anını en iyi şekilde yönlendirecek!
İçindekiler

Botoks, doktorların yıllardır kırışıklıkları ve yüzdeki kırışıklıkları tedavi etmek için kullandıkları bir ilaçtır. Botox, Clostridium botulinum bakterisi tarafından yapılan bir toksinin markasıdır. Dysport ve Xeomin gibi başka markalar da vardır. Botox, enjekte edilebilir ilk botulinum toksini olduğu için en sık duyduğunuz terimdir.

Botox enjeksiyonları, öncelikle yüzdeki kırışıklıkların görünümünü azaltma yeteneği nedeniyle tercih edilir. Ayrıca boyun spazmları (servikal distoni), aşırı terleme (hiperhidroz), aşırı aktif mesane ve tembel göz gibi durumları tedavi etmek için de kullanılır. Botoks enjeksiyonları ayrıca kronik migrenlerin önlenmesine yardımcı olabilir.

Botoks enjeksiyonları, bir kasın hareket etmesini geçici olarak önlemek için onobotulinumtoxinA adı verilen bir toksin kullanır. Bu toksin, bir tür gıda zehirlenmesi olan botulizme neden olan mikrop tarafından üretilir.

Botoks, botulinum toksini kullanan ilk ilaçtı. Diğer ürünler arasında abobotulinumtoxinA, rimabotulinumtoxinB ve incobotulinumtoxinA bulunmaktadır. Her biri, özellikle dozaj birimleri söz konusu olduğunda biraz farklıdır, bu nedenle değiştirilemezler.

Botoks Nedir?

Botoks, doktorların yıllardır kırışıklıkları ve yüzdeki kırışıklıkları tedavi etmek için kullandıkları bir ilaçtır. Botox, Clostridium botulinum bakterisi tarafından yapılan bir toksinin markasıdır. Dysport ve Xeomin gibi başka markalar da vardır. Botox, enjekte edilebilir ilk botulinum toksini olduğu için en sık duyduğunuz terimdir.

Botox enjeksiyonları, öncelikle yüzdeki kırışıklıkların görünümünü azaltma yeteneği nedeniyle tercih edilir. Ayrıca boyun spazmları (servikal distoni), aşırı terleme (hiperhidroz), aşırı aktif mesane ve tembel göz gibi durumları tedavi etmek için de kullanılır. Botoks enjeksiyonları ayrıca kronik migrenlerin önlenmesine yardımcı olabilir.

Botoks enjeksiyonları, bir kasın hareket etmesini geçici olarak önlemek için onobotulinumtoxinA adı verilen bir toksin kullanır. Bu toksin, bir tür gıda zehirlenmesi olan botulizme neden olan mikrop tarafından üretilir.

Botoks, botulinum toksini kullanan ilk ilaçtı. Diğer ürünler arasında artık abobotulinumtoxinA (Dysport), rimabotulinumtoxinB (Myobloc) ve incobotulinumtoxinA (Xeomin) bulunmaktadır. Her biri, özellikle dozaj birimleri söz konusu olduğunda biraz farklıdır, bu nedenle değiştirilemezler.

Botoks Neler için Uygulanır?

Botox enjeksiyonları, sinirlerden gelen belirli kimyasal sinyalleri, çoğunlukla kasların kasılmasına neden olan sinyalleri engeller. Bu enjeksiyonların en yaygın kullanımı alın ve göz çevresinde kırışıklığa neden olan yüz kaslarını geçici olarak gevşetmektir. Botox enjeksiyonları, vücudun işleyişini etkileyen durumları tedavi etmek için de kullanılır. Örnekler şunları içerir:

  • Servikal distoni: Bu ağrılı durumda boyun kaslarınız istemsiz olarak kasılır ve başınızın bükülmesine veya rahatsız edici bir pozisyona dönüşmesine neden olur.
  • Tembel göz: Göz tembelliğinin en yaygın nedeni, gözü konumlandırmaktan sorumlu kaslardaki dengesizliktir.
  • Kas kontraktürleri: Serebral palsi gibi bazı nörolojik durumlar, uzuvlarınızın merkezinize doğru çekilmesine neden olabilir. Bazı durumlarda bu kasılan kaslar Botox enjeksiyonları ile gevşetilebilir.
  • Hiperhidroz: Bu durumda, sıcaklık yüksek olmadığında ve kendinizi zorlamadığınızda bile aşırı terleme meydana gelir.
  • Kronik migren: Ayda 15 günden fazla migren yaşıyorsanız, Botox enjeksiyonları baş ağrısı sıklığını azaltmaya yardımcı olabilir.
  • Mesane disfonksiyonu: Botox enjeksiyonları, aşırı aktif mesanenin neden olduğu idrar kaçırma sorununun azaltılmasına da yardımcı olabilir.
  • Göz seğirmesi: Botox enjeksiyonları, göz çevresindeki kasların kontraktürünü veya seğirmesini hafifletmeye yardımcı olabilir.

Botoks Nasıl Yapılır?

Botos, sinirlerden kaslara giden sinyalleri bloke eder. Enjekte edilen kas kasılamaz. Bu, kırışıklıkların gevşemesini ve yumuşamasını sağlar. Botoks en çok alın çizgileri, kaz ayakları (göz çevresindeki çizgiler) ve kaş çatma çizgilerinde kullanılır. Botox, güneşin veya yerçekiminin neden olduğu kırışıklıklara yardımcı olmaz.

Botoks yaptırmak sadece birkaç dakika sürer. Anesteziye ihtiyacınız olmayacak. Doktorunuz, Botox’u yalnızca küçük bir rahatsızlıkla belirli kaslara enjekte etmek için küçük bir iğne kullanır.

Tam etki göstermesi genellikle 7 ila 14 gün sürer. İşlemden en az 1 hafta önce başlayarak alkolden kaçınmak en iyisidir. Ayrıca morarmaların önlenmesine yardımcı olmak için tedaviden 2 hafta önce aspirin ve antiinflamatuar ilaçları almayı bırakmalısınız.

Botoksu başka bir alana yaymamak için 24 saat boyunca enjeksiyon bölgesini ovalamaktan kaçının. Doktorunuz ayrıca aşılardan sonra 4 saat dik durmanızı ve egzersizden bir gün izin almanızı söyleyebilir.

Ankara Botoks Uygulamaları ÖncesiAnkara Botoks Uygulamaları Sonrası

Kaş Botoksu Nedir?

Kaş botoksu, kaşlarınız arasındaki çatık çizgileri tedavi eden bir işlem türüdür. Ayrıca Botox Kozmetik (botulinum toksin tip A) enjeksiyonları ile kaşlarınızı yükseltir. Bu atışlar, cildinizi dışarıdan pürüzsüz hale getirmek için alttaki kasları gevşeterek ve kaşların arasındaki kasları gevşeterek çalışır. Bu, alın kaslarının, kaşlar arasındaki artık gevşemiş kasları yukarı çekmesini, böylece kaşları kaldırmasını ve gözleri açmasını sağlar.

Bu kasları da gevşetmeye yardımcı olmak için kaşların uçlarına ek kaş botoks enjeksiyonları yerleştirilebilir. Bu, alın kaslarının artık o bölgeyi de yukarı çekmesini sağlar. Alacağınız kaldırma miktarı yaşınıza ve şimdi gevşemiş olan kasları yukarı çekmek için aktif bırakılan kasların tonuna bağlı olarak değişecektir.

Kaşlar arasındaki inatçı çatık çizgiler için bu prosedür, derin kırışıklıkları ameliyat olmadan düzeltmeye yardımcı olabilir. Bu tip kırışıklıklara glabellar kaş çatma çizgileri de denir. Botoks ameliyatsız bir işlemdir. Kesikler ve cildinizin alınmasını içeren bir tür kozmetik cerrahi olan geleneksel kaş kaldırma işleminden farklıdır.

Kaş Botoksu Nasıl Yapılır?

Kaş botoksu uygulaması nispeten basittir. Birkaç dakika içinde doktorunuzun ofisine girip çıkacaksınız. Ancak başlamadan önce, bazı hazırlık adımlarını atmanız gerekecek. Doktorunuz, aspirin gibi kan inceltici ilaçların yanı sıra kanamanızı kolaylaştıran ilaçları da bırakmanızı önerebilir.

Botox’u kaş bölgesine enjekte etmeden önce doktorunuz ağrıyı azaltmak için anestezik bir krem uygulayabilir. Enjeksiyonlar sırasında rahatsızlık nadir görülür.

Kaş Botoksu Sonunda Sizi Neler Bekliyor?

Kaş Botoksunda hem sonuçlar hem de iyileşme nispeten hızlıdır. İşlem sadece birkaç dakika sürer ve sonuçları bir hafta içinde görmeye başlayabilirsiniz. Amerikan Dermatoloji Akademisi’ne (AAD) göre, Botox enjeksiyonları ortalama üç ila dört ay sürer. Bazı tedaviler yarım yıla kadar sürebilir.

Birçok insanın ameliyat yerine kaş botoksunu seçmesinin nedenlerinden biri, iyileşme süresinin kısa olmasıdır. İşlemden sonra günlük programınıza geri dönebilirsiniz.

Ankara Botoks Uygulamaları Öncesi - 2Ankara Botoks Uygulamaları Sonrası - 2

Dudak Botoksu Nedir?

Dudak botoksu, dudaklarınızın daha dolgun görünmesini sağlayan cerrahi olmayan bir işlemdir. Doktorunuz ağzınızın köşelerine (oral komissürler) ve dudaklarınızın kenarlarına (vermilyon sınırı) botulinum toksini enjekte eder.

Botulinum toksini, üst dudağınızın etrafındaki kasları gevşetir, bu da dudağınızın biraz yukarı “çevrilmesine” (eversiyon) ve normalden daha büyük görünmesine neden olur.

Dudak Botoksu Nasıl Yapılır?

Dudak botoksu, dudaklarınızı daha büyük göstermek için botoks enjeksiyonları ile yapılan bir işlemdir. Bunu yapmak için doktorunuz üst dudağınızın üst orta kısmına birden fazla botoks ünitesi enjekte edecektir.

Kaslar gevşediğinde dudağınız yukarı doğru kıvrılır. Bu, üst dudağınızı uzatır ve herhangi bir hacim eklemeden daha büyük görünmesini sağlar. Dudak botoksu dışında dudak dolgusu da alternatif bir yöntemdir. Bunu da tercih edebilirsiniz.

Çoğu hasta, tedaviden sonraki birkaç gün içinde etkileri fark eder ve yaklaşık bir hafta içinde tam sonuçlar elde edilir. Dudak botoksunun etkileri üç ila dört aya kadar sürer.

Dudak Botoksunun Avantajları

 • Dudak dolgusuna uygun maliyetli alternatif
 • Dudaklarınızın görünümünde ciddi bir değişikliğe neden olmaz
 • Daha dolgun görünen bir üst dudak
 • Küçük kesinti/kurtarma
 • Birkaç gün içinde sonuçlanır
Botoks Ankara Uygulamaları Örneği

Çene Botoksu Nedir?

Çenenizdeki çukur ve kırışıklar yüzümüzün doğal yaşlanma sürecinin bir parçası olabilir. Çenenizde silik bir portakal kabuğu dokusu varsa endişelenecek tıbbi bir neden olmasa da, kendinden emin hissedebilir veya olduğunuzdan daha yaşlı görünmenize neden olabilir.

Cildinizin katmanlarının altındaki kasların hareketini geçici olarak sınırlayan bir toksin olan Botox, çenenizin alt kısmındaki kırışıklıkların görünümünü düzeltmek için kullanılabilir. Çene botoksu, stabilize etmek istediğiniz bölgeye enjeksiyon yoluyla verilir.

Genel sağlığınız iyiyse ve sonuçlar için gerçekçi beklentileriniz varsa, çene botoksu için iyi bir aday olabilirsiniz. Beklentileri yönetmek, çeneye botoks da dahil olmak üzere herhangi bir kozmetik işlemin sonucundan memnun olmanın anahtarıdır.

Çene Botoksu Ne İşe Yarar?

Çene botoksu, kırışıklıklar için başka bir çalışma olan rititleri giderir. Çenenizdeki kırışıklıklar tipik olarak dinamik rititler olarak bilinir. Bu, kırışıklıkların cildinizin altındaki kasların hareketine bağlı olarak farklı şekiller aldığı anlamına gelir. Bu tür ritimler, kaslarınızın aynı hareketleri tekrar tekrar yapmasından kaynaklanır.

Beyniniz ve kaslarınız, yüzünüzün ne zaman ve nasıl hareket etmesi gerektiğini bildirir. Bu iletişim sistemi, asetilkolin adı verilen bir bileşik sayesinde çalışır. Botoks, asetilkolin salınımını geçici bir süreliğine bloke eder.

Çene Botoksu Sonrasında Sizi Neler Bekliyor?

Çenenize botoks uygulandıktan sonra normal aktivitelerinizin çoğuna hemen dönebilirsiniz. Toksin yavaş yavaş etkisini göstermeye başladığından biraz yanma, uyuşukluk veya rahatsızlık hissedebilirsiniz.

İlk Botoks randevunuzdan, tedavinizin tam sonucunu görmenizi beklemeyin. Sonuçları bir veya iki gün içinde görmeye başlayabilirsiniz, ancak bu daha uzun sürebilir. 7 ila 10 günün sonunda sonuçlarınızın tüm kapsamını görebileceksiniz. Hiçbir Botoks tedavisi kalıcı değildir. Botoksun etkisinin ortalama süresi 3 ile 6 ay arasında değişmektedir.

Botoks Ankara Uygulamaları Öncesi - 4Botoks Ankara Uygulamaları Sonrası - 4

Migren Botoksu Nedir?

Botox-A olarak da bilinen Onabotulinumtoxin A, 2010 yılında FDA (ABD Sağlık Bakanlığı) tarafından kronik migren tedavisi için onaylanmıştır. Migren botoksu, başınızın ve boynunuzun migren ağrısına karışan belirli bölgelerine enjekte edilir. Etkisi yaklaşık 3 ay sürer.

Migren botoks enjeksiyonları, kaslarınıza kasılmasını söyleyen nörotransmitterleri bloke etmek için geliştirildi. Botoks, vücudunuz ve beyniniz arasındaki bu sinyalleri bloke ederek kırışıklıkların görünümünü azaltır.

Bununla birlikte, nörotransmitterleri bloke etmek de migren ataklarını önlemenin bir yoludur. Migren botoksu, bu kimyasalların salınımının sinir uçlarınıza ulaşmasını ve ağrıya neden olmasını engeller.

Migreni ağızdan alınan ilaçlarla tedavi etmeye çalışırsanız, çok fazla almanıza neden olabilir. Bu, ilacın aşırı kullanımı baş ağrısına neden olabilir ve hatta bazen daha fazla migren atağını tetikleyebilir. Migren botoksu, birçok oral ilaçla birlikte gelen “geri tepme baş ağrısı” riski olmadan beyninizin ilk migren sinyallerini almasını engelleyen önleyici bir tedavi olarak çalışabilir.

Migren Botoksu Hangi Ağrılara İyi Gelir?

Migren ataklarınız için Botoks tedavisini düşünüyorsanız, doktorunuzla düşünüp konuşabileceğiniz bazı sorular şunlardır:

 • Kronik migren, her ay ortalama 15 gün (veya daha fazla) olarak tanımlanır. Migren ataklarınız kronik değilse, migren botoksunun sizin için yararlı olup olmayacağı belirsizdir.
 • Migren botoksu, ilk tedavinizden sonra migren tedavisinde etkili olmayabilir ve işe yarasa bile kalıcı değildir. Migren botoksu uzun vadeli tedavi planınız haline gelirse, her 3 ayda bir düzenli tedavi almayı planlamanız gerekir.

Migren Botoksu Kimlere Yapılmamalı?

Migren atakları veya başka bir nedenle Botoks yaptırmaması gereken insanlar var. Aşağıdakilerden herhangi biri sizin için geçerliyse, Botoks için iyi bir aday değilsiniz:

 • Botulinum toksinine karşı bilinen duyarlılık veya alerji
 • Enjeksiyon bölgesinde veya yakınında enfeksiyon belirtileri
 • Sizi amyotrofik lateral skleroz (ALS) veya myastenia gravis gibi kas zayıflığına daha yatkın hale getiren nörolojik durumlar
 • Hamilelik ya da emzirme dönemleri
Ankara Botoks Uygulamaları Öncesi - 5Ankara Botoks Uygulamaları Sonrası - 5

Alın Botoksu Nedir?

Alın botoksu, gözler arasındaki yatay çizgileri ve dikey kırışıklıkları düzeltmek için yapılan tedavilerdir. Enjeksiyonlar, bu kırışıklıkların oluşmasına neden olan kasları gevşetmeye çalışır. Bazı kişiler, dikey kaş çatma çizgileri ve yatay alın kırışıklıklarının görünümünü en aza indirmek için alın botoksu yapmayı tercih edebilir.

Alın Botoksu Ne Kadar Sürer?

Genel olarak, Botox enjeksiyonlarının yaklaşık 4 ay sürmesi amaçlanmıştır. Bununla birlikte, ilk tedavinizin etkileri daha erken yıpranabilir. Bu durumda, ilk randevunuzdan sonra daha erken bir takip tedavisine ihtiyacınız olacaktır. Bundan sonra, tedavilerinizin daha uzun sürmeye başlamasını bekleyebilirsiniz. Tedavinizden hemen sonra sonuçları göremeyebilirsiniz. Doktorlar, enjeksiyonlarınızın etkilerini görmeniz için 14 güne kadar beklemeniz gerektiğini önermektedir.

Botoksun Riskleri Nelerdir?

Ankara Botoks Nerede Yaptırılır?

Ankara botoks uygulamaları için Balgat’ta bulunan Sevamed Polikinliği, 13 yıldır en iyi botoks uygulamaları hizmetini sunar. 32 yıllık doktor tecrübesi ile Sevgi Şekerler, Ankara’da botoks uygulamaları için en tecrübeleri doktorların başında yer alır. Yüz botoksu, kaş botoksu, migren botoksu, çene botoksu, burun ve yanak botoksu gibi pek çok uygulamanın yanında Ankara lazer epilasyon hizmetleri de verir. Botoks ve diğer cilt sorunlarınız için uzman bir klinik arıyosanız bizimle Whatsapp’tan hemen iletişime geçebilirsiniz.

Ankara Botoks Fiyatları

Ankara botoks fiyatları, uygulanacak bölge ve uygulama şekillerine göre değişkenlik gösterir. Ameliyatsız bir işlem olduğu için oldukça ergonomiktir. Bu sebeple tercih edilir. İşlemler ve hasta durumuna göre tedavi süreci farklı seanslara bölünebilir. Bu sebeple net bir fiyat vermek oldukça zordur. Fakat botoks fiyatları hakkında bilgi almak ve tedavi sürecinizi planlamak için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz! En kısa sürede tüm soru işaretlerinizi giderecek ve süreç konusunda yardımcı olacağız.