Dr. Sevgi Şekerler

Yüz, Dudak Dolgusu Ankara Uygulamaları

Ankara Yüz, Dudak Dolgusu Uygulamaları

Ankara yüz, dudak dolgusu uygulamalarında en iyi sonuçları almak için hemen iletişime geçin! 33 yıllık tecrübesi ile Dr. Sevgi Şekerler işlem sürecinizin her anını en iyi şekilde yönlendirecek!
İçindekiler

Yüz dolgusu, kırışıklıkları yumuşatmak ve daha az fark edilmelerini sağlamak için cilde enjekte edilen maddelerdir. Yüz dolgusu enjeksiyonu genellikle uyuşturma ilaçları ile yapılan ayakta tedavi prosedürüdür. Prosedür bir saat kadar sürer.

Bir haftaya kadar hafif rahatsızlık, morarma ve şişlik olabilir. Şişlik indikten sonra, en iyi sonucu almak için bir rötuş enjeksiyonuna ihtiyacınız olabilir. Etkinin ne kadar süreceği, diğer faktörlerin yanı sıra kırışık ve dolgu tipine bağlıdır.

Yüz dolgu maddeleri veya yumuşak doku dolgu maddeleri genellikle bağışıklık sistemi baskılanmış veya kan inceltici ilaçlar (antikoagülanlar) alan kişiler için kullanılmaz.

Yüz Dolgusu Çeşitleri

Yüz, dudak dolgusu pek çok farklı teknikle yapılır. Bu teknikler aşağıdaki gibi çeşitlere ayrılır.

 • Hyaluronik asit (Restylane, Juvederm, diğerleri): Cildin bağ dokusunun bu doğal bileşeni, kırışıklıklar için kullanılan en yaygın dolgu maddesidir. Sonuçlar tipik olarak 6 ila 12 ay sürer.
 • Kalsiyum hidroksilapatit (Radiesse): Bu dolgu, çene hattını şekillendirmek, yanaklara hacim kazandırmak ve daha derin kırışıklıkları ve cilt kıvrımlarını tedavi etmek için kullanılır. Sonuçlar, şekillendirme için kullanıldığında bir yıla kadar ve kırışıklıkları doldurmak için kullanıldığında 3 yıla kadar sürer.
 • Yağ aşılama: Bu yöntem ile alt karın veya diğer bölgeden liposuction ile yağ alınır. Daha sonra küçük kesilerden yanak, şakak, dudak veya alın içine enjekte edilir. Etkileri kalıcı olabilir. Ancak istenen sonuçların elde edilmesi genellikle birden fazla seansın yanı sıra vücut yağın bir kısmını geri emdiği için bölgeyi aşırı doldurmayı gerektirir.
 • Kalıcı yumuşak doku dolgusu (Bellafill): Bu dolgu, ağız çevresindeki derin kırışıklıkları düzeltmek için kullanılır. Vücut bu tip dolgu maddelerini ememez, bu nedenle yeniden enjeksiyon gerektirmez. Kalıcı yumuşak doku dolgusu genellikle ilk kez yüz dolgusu tedavisi olarak önerilmez.
 • Poli-L-laktik asit (Sculptra): Bu ürün, yaşlanma veya hastalık nedeniyle kaybedilen yüz hacmini geri kazandırmak için kullanılır. Genellikle iki veya üç seans gereklidir. Etkileri iki yıla kadar sürer.

Yüz Dolgusu Neler için Kullanılır?

Dermal dolgu maddeleri sıradan bir şekilde “kırışıklık dolgu maddeleri” olarak bilinse de, bu konuda da mükemmel olsalar da, kırışıklıkları düzeltmekten çok daha fazlasını yapabilirler! İşte dermal dolgu maddelerinin ele alınmasına yardımcı olabileceği yaygın sorunlardan birkaçı:

 • Burun ve ağız çevresindeki çizgileri düzeltin (aka kukla çizgileri, gülümseme çizgileri ve parantezler)
 • Batık yanaklara veya şakaklara hacim kazandırın ve geri yükleyin
 • Dikey dudak çizgilerini azaltın
 • Dudakları dolgunlaştırın ve güçlendirin
 • Çene kıvrımını düzeltin
 • Yüz özellikleri arasındaki simetriyi iyileştirin

Hyaluronik Asit (HA)

Hyaluronik asit, cildinizde zaten bulunan doğal olarak oluşan bir maddedir. Cildin dolgun ve nemli kalmasına yardımcı olur. HA dolgu maddeleri tipik olarak yumuşak ve jel benzeridir. 

Sonuçlar geçicidir, vücut parçacıkları yavaş yavaş ve doğal olarak emmeden önce 6 ila 12 ay veya daha uzun sürer. Çoğu HA dolgu maddesi, tedavi sırasında ve sonrasında rahatsızlığı en aza indirmeye yardımcı olmak için lidokain ile aşılanır. FDA onaylı HA dolgu maddeleri şunları içerir:

 • Juvéderm ürünleri: Juvéderm XC, VOLUMA, VOLBELLA, VOLLURE
 • Restylane ürünleri: Restylane, Restylane Silk, Restylane Lyft, Restylane Refyne, Restylane Defyne, Restylane Kysse, Restylane Contour
 • Belotero Dengesi
 • Revanesse Versa
 • RHA koleksiyonu: RHA 2, RHA 3 ve RHA 4

Kalsiyum Hidroksilapatit (CaHA)

Kalsiyum hidroksilapatit de esas olarak kemiklerimizde bulunan doğal olarak oluşan bir maddedir. Bir dolgu maddesi içinde kullanıldığında, kalsiyum parçacıkları neredeyse mikroskobiktir ve pürüzsüz bir jel içinde süspanse edilir. 

Bir CaHA dolgu maddesinin kıvamı tipik olarak bir hyaluronik asit dolgu maddesine göre daha kalındır ve çoğu hasta için tipik olarak daha uzun, yaklaşık 12 ay sürer. 

Kalsiyum hidroksilapatitin ayrıca doğal kolajen üretimini uyarmaya yardımcı olduğu bildiriliyor ve tipik olarak daha derin çizgiler ve kırışıklıklar için kullanılıyor. FDA onaylı CaHA dolgu maddeleri arasında Radiesse® bulunur.

Poli-L-laktik Asit

Poli-L-laktik asit biyouyumlu (yani vücutta kullanımı güvenlidir), biyolojik olarak parçalanabilen sentetik bir maddedir. Çözülebilir dikişler gibi tıbbi cihazlarda uzun yıllardır kullanılmaktadır. 

Poli-L-laktik asit ürünleri teknik olarak “kollajen uyarıcılar” olarak sınıflandırılır, çünkü ince çizgileri yumuşatmak için ana mekanizmaları cildinizin doğal kolajeni yeniden oluşturmasına yardımcı olmaktır – dolgu jeli tedaviden birkaç gün sonra dağılır. 

Poli-L-laktik asit tipik olarak daha derin yüz kırışıklıklarını tedavi etmek için kullanılır ve sonuçlar 2 yıldan fazla sürebilir. FDA onaylı Poly-L-laktik asit dolgu maddeleri arasında Sculptra® Aesthetic bulunur.

Polimetilmetakrilat (PMMA)

Polimetilmetakrilat (PMMA), geçen yüzyılın büyük bölümünde tıpta kullanılan sentetik, biyouyumlu bir maddedir. Dermal dolgu maddelerinde PMMA, sürekli destek sağlamak için süresiz olarak derinin altında kalan bir “mikro küre” veya küçük top şeklini alır. 

PMMA dolgu maddeleri ayrıca ciltte yapı ve sıkılık sağlayan doğal olarak oluşan bir madde olan kolajen içerir. FDA onaylı PMMA dolgu maddeleri arasında Bellafill® (eski adıyla Artefill) bulunur.

Dudak Dolgusu Ankara

Ankara Dudak Dolgusu Uygulamaları

Dudak dolgusu dudaklarınıza hacim kazandıran enjeksiyonlardır. Onlar bir tür dermal dolgu maddesidir. Dudak dolgu maddeleri sentetik hyaluronik asitten (HA) oluşur. HA vücudunuzda bulunan doğal bir maddedir. Juvederm®, Restylane® ve Perlane® dahil olmak üzere birçok farklı dudak dolgusu markası vardır.

Dudak Dolgusu Kimlere Yapılır?

Dudak dolgusu yaptırmak kişisel bir karardır. Vücudunuz için istek ve arzularınızın peşinden gitmek güçlendirici olabilir.

Dudak dolgusu için dikkate alınması gerekenler:

 • İyi bir fiziksel sağlıkta olun.
 • Gerçekçi beklentileriniz olsun.
 • Aftlar veya uçuklar dahil olmak üzere aktif bir oral enfeksiyonunuz yok.

Dudak dolgusu yaptıran birçok kişi dudaklarını büyütmek ister. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok nedenden dolayı dudaklarınızın boyutunu büyütmek isteyebilirsiniz:

 • Önceki dudak boyutunu geri yükleme: Yaşlandıkça dudaklarınız küçülebilir veya incelebilir, filtrumunuz (üst dudağınız ile septum arasındaki oluk) uzayabilir ve düzleşebilir ve ağzınızın köşeleri arasındaki mesafe (interkommissural mesafe) artabilir.
 • Dudaklarınızın şeklini düzeltmek: Dudaklarınızın farklı boyutlarda veya şekillerde (asimetrik) olması yaygın bir durumdur.
 • Kırışıklıkları yumuşatma: Güldüğünüzde veya güldüğünüzde bazen ağzınızın kenarlarında kırışıklıklar oluşur.
 • Güveni artırmak: Dudak dolguları, benlik saygınızı ve vücut imajınızı geliştirmenize yardımcı olabilir.

Dudak Dolgusu Neden Yapılır?

Dudak dolguları dudaklarınızı eski haline getirir veya hacim kazandırır. Yaşlanma sürecini durdurmazlar, ancak dudak implantları veya dudak kaldırma gibi daha invaziv cerrahi dudak büyütme ihtiyacını geciktirmeye yardımcı olabilirler. Ayrıca, benlik saygınızı artıran istenen bir görünüme ulaşmanıza yardımcı olabilirler. Zamanla, aşağıdakilerin bir sonucu olarak dudaklarınızda hacim kaybedebilirsiniz:

 • Genetik.
 • Sigara içmek.
 • Güneş hasarı.

Dudak Dolgusu İşlemleri Ne Kadar Yaygındır?

Dudak dolgusu işlemleri yaygındır. 2018 yılında sağlık hizmetleri 2,1 milyonun üzerinde dudak dolgusu işlemi gerçekleştirdi.

Dudak Dolgusu Ne Kadar Sürer?

Dudak dolgusu genellikle 12 ila 18 ay sürer. Bununla birlikte, yaşınıza ve vücudunuzun kalorileri enerjiye (metabolizma) ne kadar hızlı parçaladığına bağlıdır. Daha genç insanlar kalorileri daha hızlı yakmaya eğilimlidir, bu nedenle dudak dolguları o kadar uzun sürmez.

Dudak Dolgusunun Avantajları Nelerdir?

Dudak dolgusunun aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok avantajı vardır:

 • Güvenlidirler ve dudak dolgusu prosedürü de güvenlidir – düşük komplikasyon veya yan etki riski vardır.
 • Benlik saygınızı artırabilirler.
 • Geri dönüşümlüler. Görünüşünüzden memnun değilseniz, doktorunuz dudak dolgunuzu eritmek için bir enzim (hiyalüronidaz) enjekte edebilir.

Dudak Dolgusunun Riskleri Nelerdir?

Dudak dolgusu yaptırmak aşağıdakiler de dahil olmak üzere bazı riskler doğurur:

 • Enjeksiyon bölgelerinde kanama ve ağrı.
 • Soğuk algınlığı reaktivasyonu.
 • Renk değişikliği veya hassasiyet.
 • Enfeksiyon.
 • Dudak dolgusu bir arterin içine veya çevresine enjekte edildiğinde meydana gelebilecek doku ölümü (vasküler bozulma).
 • Dudaklarınız farklı boyutlarda olabilir (asimetri).
 • Dudak dolgusu, yüzünüzün diğer bölgelerine, genellikle buruna doğru kanabilir (göç).

Dudak Dolgusu Zararlı Mı?

Dudak dolgusu medikal bir tedavidir. Dudak dolgusu, plastik cerrah, dermatolog veya kozmetik cerrah dahil deneyimli bir sağlık kuruluşu tarafından yapıldığında çok güvenlidir.

Dudak Dolgusu Dudaklarınızı Mahveder Mi?

Deneyimli bir sağlık kuruluşundan dudak dolgusu almazsanız, dudaklarınızı mahvetme riskiniz vardır. Dudaklarınız kalıcı olarak uzayabilir, dudaklarınızı çevreleyen doku ölebilir, dudak dolgusu sertleşebilir veya enjeksiyon bölgeleri enfekte olabilir.

Dudak Dolgusu Acıtır Mı?

Enjeksiyon yerlerinizde hafif ağrı hissedebilirsiniz. Ağrı 12 ila 24 saat sonra kaybolmalıdır.

Dudak Dolgusu Kalıcı Mı?

Dudak dolgusu kalıcı değildir. Metabolizmanıza bağlı olarak, genellikle onları aldıktan 12 ila 18 ay sonra zamanla yavaş yavaş yıpranırlar. İstediğiniz hacmi korumak için rutin rötuş tedavilerine ihtiyacınız olabilir.

Ankara Yüz Dolgusu Uygulamaları

Dudak, Yüz Dolgusu Riskleri

Herhangi bir prosedürde olduğu gibi, kırışıklıklar için yüz dolgusu enjekte etmenin aşağıdakileri içeren riskleri vardır:

 • Enjeksiyon bölgesinde veya vücutta alerjik reaksiyon
 • Şişme ve iltihaplanma
 • Kahverengi veya Siyah ciltte cilt rengindeki değişiklikler (iltihap sonrası hiperpigmentasyon)
 • Hafif ağrı
 • Enjeksiyon bölgesinde kanama veya morarma
 • enfeksiyon
 • yara izi
 • Cilt yüzeyindeki, konturlarındaki ve sıkılığındaki düzensizlikler
 • Nadiren kan damarı hasarı

Yüz Dolgusunun Yan Etkileri

Dudak, Yüz Dolgusu için Güvenlik Önlemleri

Yüz dolguları genellikle güvenli olsa da, aşağıdaki adımları atmak güvenliğinizi sağlamanıza yardımcı olabilir:

 • Dolguyu enjekte etmek için lisanslı, iyi eğitimli ve deneyimli bir tıp uzmanı (deneyimli bir dermatolog veya plastik cerrah) kullanın.
 • Prosedürü birinin evinde veya bir alışveriş merkezi kioskunda değil, tıbbi bir ortamda yaptırın.
 • Sağlayıcıya, seçtiğiniz belirli dolgu türüyle ilgili deneyimlerini sorun. Ürünle ilgili ne kadar çok deneyime sahip olurlarsa o kadar iyidir.
 • Dolgu maddelerini çevrimiçi satın almayın. Onları sadece bir tıbbi sağlayıcıdan alın.
 • Dolgu maddeleri açılmamış ve uygun şekilde etiketlenmiş şırıngalarda olmalıdır. Emin olmak için şırıngayı inceleyin.
 • Kullanılan dolgu maddesinin bu amaç için FDA onaylı olduğundan emin olun.
 • Risklerin ve olası yan etkilerin farkında olun.
 • Dolgu maddelerini okuyun ve dolgunun bileşenlerinden herhangi birine (örneğin kolajen) alerjiniz olduğunu biliyorsanız enjekte ettirmeyin.
 • Aldığınız tüm ilaçları ve takviyeleri doktorunuza bildirdiğinizden emin olun. Bazıları dolgu maddelerindeki bileşenlerle etkileşime girebilir veya kanınızın pıhtılaşma yeteneğini etkileyebilir.

Dudak, Yüz Dolgusu Tedavi Süreci Nasıldır?

Tedavi Öncesi İşlemler

Konsültasyonunuz sırasında, estetik cerrahınız endişe duyduğunuz alanı değerlendirecek ve tıbbi geçmişinizi gözden geçirecektir. Dermal dolgu maddeleriyle ilişkili riskler minimum olsa da, belirli alerjiler, cilt ve nörolojik durumlar veya ilaçlar güvenliğinizi veya sonuçlarınızı tehlikeye atabileceğinden tedaviden önce tıbbi geçmişinizi tam olarak açıklamanız gerekir. Örneğin, NSAID’ler (örn. aspirin, ibuprofen, naproksen) veya kan sulandırıcı ilaçlar alıyorsanız, bunlar morarma olasılığını artıracağından estetik cerrahınıza bunu söylemeniz gerekir.

Enjekte Edilebilir Dolgu Tedavisi

Gerçek tedaviden hemen önce bölge temizlenecek ve enjeksiyondan önce bölgeyi uyuşturmak için size topikal anestezi verilebilir. Birçok dolgu ürünü, tedaviniz sırasında ve sonrasında rahatsızlığı en aza indirmeye yardımcı olması amaçlanan hafif bir anestezik olan lidokain içerir. Sağlayıcınız daha sonra derinin altına stratejik olarak kesin miktarda dolgu maddesi enjekte edecektir.

Ürüne ve tedavi edilen bölgelere bağlı olarak, dolgu enjeksiyonlarını aldıktan hemen sonra sonuçları fark edebilmelisiniz. Bazı hastalarda hafif morarma ve şişlik görülür, ancak bunlar geçicidir ve tedaviyi takip eden günlerde geçmelidir. Tedaviden hemen sonra normal aktivitelerinize geri dönebileceksiniz, ancak kozmetik cerrahınız sizden bir gün izin almanızı isteyebilir.

Yüz, Dudak Dolgusu Ne Kadar Süre Etkili Kalır?

Dermal dolgu maddelerinin etkilerinin ne kadar süreceği ürüne, tedavi alanına ve hastaya bağlıdır. Genel olarak konuşursak, ürün ne kadar yoğunsa ve ne kadar derine enjekte edilirse o kadar uzun süre dayanır, ancak bu zor ve hızlı bir kural değildir. Sonuçlarınızı korumak için, estetik cerrahınız, optimal sonuçları sağlamak için gereken miktarı ve teknikleri ayarlayarak tedaviyi tekrarlayacaktır.

Hyaluronik asit dolgu maddeleri en geçici seçenek olma eğilimindedir ve bu nedenle genellikle ilk kez dolgu yaptıracak hastalar için önerilir. Bunlar genellikle 6 ila 18 ay sürecektir. 

Dudaklara yapılan enjeksiyonlar, nazolabial kıvrımlara yapılan enjeksiyonlardan biraz daha hızlı yıpranacaktır. VOLUMA gibi belirli HA dolgu maddeleri daha uzun süre dayanacak şekilde formüle edilmiştir, ancak genellikle yanaklar gibi belirli alanlarla sınırlıdır.

Sentetik dolgu maddeleri vücut tarafından emilmediği için daha uzun süre dayanır. Doğru hasta için harika bir seçenek olabilirler, ancak birkaç yıl boyunca orada olacak sonuçlara bağlı kalmaya hazır olmak ve estetik stilini beğendiğiniz deneyimli, kalifiye bir sağlayıcı seçmek isteyeceksiniz.

Yağ enjeksiyonlarının süresiz olarak sürmesi amaçlanmıştır; ancak enjekte edilen yağın bir kısmının yaşamaması beklenir. Başlangıçta, kozmetik cerrahınız tedavi alanını aşırı doldurabilir, bu da başlangıçta daha dolgun bir görünümle sonuçlanacak ve yavaş yavaş daha doğal bir görünüme kavuşacaktır.

Yüz, Dudak Dolgusu Ankara Uygulamaları Sevamed Kliniği

Yüz, Dudak Dolgusu Ankara İlinde Nerede Yaptırılır?

Yüz, dudak dolgusu Ankara seçenekleri oldukça geniş olsa da en iyi sonuçları almak için doğru kliniği seçmelisiniz. Örneğin dudak dolgusu Ankara için Çankaya’da bulunan Sevamed kliniği hem köklü bir deneyime hem de profesyonel bir çalışma stiline sahiptir. Bu sebeple Ankara dudak dolgusu için hemen iletişime geçebilirsiniz. Önce sağlık sonra güzellik ilkesi ile sizin için en iyisine Sevamed ile karar verin!

Yüz, Dudak Dolgusu Ankara Fiyatları

Kullanıcılar Ankara yüz dolgusu fiyatları ya da dudak dolgusu ankara fiyatlarını uygulama öncesinde merak edip araştırıyor. Dudak dolgusu fiyatları ya da yüz dolgusu fiyatları klinik seçimi ve beklenen işleme göre değişkenlik gösterir. Dolgu için kullanılan malzeme her bölgede değişik ağırlıklarda uygulanır bu sebeple fiyatlar da uygulama bölgesine göre değişir. Yüz, dudak dolgusu fiyatları için bizimle iletişime geçerek en doğru bilgilere ulaşabilirsiniz!