Dr. Sevgi Şekerler

Ankara Kimyasal Peeling

Kimyasal Peeling Ankara Uygulamaları

Ankara kimyasal peeling uygulamalarında en iyi sonuçları almak için hemen iletişime geçin! 33 yıllık tecrübesi ile Dr. Sevgi Şekerler işlem sürecinizin her anını en iyi şekilde yönlendirecek!
İçindekiler

Kimyasal peeling, ciltteki hasarlı hücreleri yenilemek ve alttaki sağlıklı cilt hücrelerini ortaya çıkarmak için uygulanır. Sağlıklı, pürüzsüz ve ışıl ışıl bir cilt için oldukça önemli bir peeling yöntemidir. Pek çok cilt rahatsızlığı için sıklıkla tercih edilir.

Kimyasal peeling tıbbi bir işlem olduğu için uzmanlar tarafından yapılmalıdır. Uygulama öncesinde cilt sorunları doğru bir şekilde saptanmalı ve eğer gerçekten gerekliyse uygulanmalıdır. Ankara kimyasal peeling uygulamaları için Sevamed kliniğini tercih ederek en iyi sonuçları alabilirsiniz.

Kimyasal Peeling Nedir?

Kimyasal Peeling nedir? sorusu için: en sade hali ile bir cilt soyma uygulamasıdır. Cildin üst tabakasında bulunan deri hücrelerine birden fazla kimyasalı birlikte kullanılarak cilde peeling işlemi yapılır. Kimyasal peeling cildin durumuna ve tedavi yöntemine göre farklı derinliklerde uygulanabilir. Bu derinlikler kısaca şöyle sıralanır:

 • Yüzeysel kimyasal peeling,
 • Orta seviye kimyasal peeling,
 • Derin kimyasal peeling

Kimyasal peelingin derinliğine muayene sonrasında karar verilir. İşlem sonrasında soluk, sağlıksız ve mat görünen cilt soyularak parlak, canlı ve taze olan yepyeni bir cilt oluşur. İşlem sırasında cildin hasarlı üst tabakası bütünüyle soyulur ve tamamen doğal gerçekleşen iyileşme süreci sonucunda oldukça güzel bir hale gelir.

Kimyasal Peeling Neden Yapılır?

Kimyasal peeling uygulamaları ile akne ve sivilce izlerinden kurtulabilmek mümkündür. İnce çizgi ve kırışıklar için de oldukça etkili bir yöntemdir. Cildinizle alakalı pek çok problemi halledebilecek, etkili bir peeling yöntemidir. Cildinizi eski parlak günlerine oldukça kısa sürelerde döndürebilirsiniz.

Kimyasal peeling uygulanabilecek sebepler şunlardır:

 • Düzensiz cilt pigmentasyonu
 • Kaba cilt ve pullu yamalar
 • Belirli yara izleri
 • Güneşten zarar görmüş cilt

Kimyasal Peeling şu durumlarda etkisizdir:

 • Derin yüz çizgilerini veya kırışıklıkları tedavi edemez
 • Gevşek veya sarkan cildi önemli ölçüde sıkılaştıramaz
 • Derin yara izlerini ortadan kaldıramaz

Kimyasal Peeling Teknikleri

Ankara Kimyasal Peeling Uygulama Örneği

Kimyasal Peeling temelde üç farklı derinlikte uygulanır. Bunlar, yüzeysel, orta seviye ve derin kimyasal peelingdir. Uygulanan derinlik, cildin durumuna göre değişiklik gösterir.

Kimyasal peeling yaptıranlar işlem sonrasında ciltlerinden oldukça memnun kalır. Kimyasal peeling derinliklerinin neleri kapsadığını ve neye göre belirlendiğini öğrenmek için okumaya devam ededebilirsiniz. 

Yüzeysel Kimyasal Peeling

Yüzeysel kimyasal peeling, uygulamalar arasında en hafifi olarak bilinir. Bu sebeple hafif kimyasal peeling de denir. Cildin dış tabakasını (epidermis) kaldırır. Bunun sonucunda hafif kırışıklıklar, sivilceler, eşit olmayan cilt tonunu ve kuruluğu tedavi eder.

Glikolik asit, laktik asit, salisilik asit, maleik asit gibi alfahidroksi asitler ve beta hidroksi asitlerin kombinasyonları ile uygulanır. Bu kimyasalların tümü oldukça hafiftir. Düzenli aralıklar ile tekrar edilebilir. 

Yüzeysel Kimyasal Peeling Adımları

Yüzeysel kimyasal peeling uygulanırken aşağıdaki adımlar takip edilir:

 • Yüzünüz temizlenir.
 • Kimyasal solüsyon cildinize fırça ile sürülür ve birkaç dakika bekletilir. Hafif bir batma hissedebilirsiniz.
 • Kimyasal peeling daha sonra yıkanır ve nötralize edilir.

Yüzeysel Kimyasal Peeling Riskleri ve İyileşme Süreci

Yüzeysel peelingden dolayı kızarıklık, batma, deride pullanma ve tahriş yaşamanız muhtemeldir. Tekrarlanan tedavilerden sonra, bu yan etkiler zamanla azalacaktır.

Yüzeysel kimyasal peeling riskleri ise şunları içerir:

 • Hiperpigmentasyon (çok fazla pigment oluştuğunda, kahverengi lekelere neden olur). Her zaman yüksek faktörlü bir güneş koruyucu kullanarak bundan kaçınabilirsiniz.
 • Enfeksiyon olabilir.

Orta Seviye Kimyasal Peeling

Sivilce izleri, daha derin kırışıklıklar ve eşit olmayan cilt rengi, orta kimyasal peeling ile tedavi edilebilir. Orta seviye kimyasal peeling için kullanılan kimyasallar, cilt hücrelerini hem cildin dış tabakasından (epidermis) hem de orta cilt tabakasının (dermis) üst kısmından çıkaracaktır.

Orta derinlikte kimyasal peeling için sıklıkla kullanılan kimyasallar arasında TCA (trikloroasetik asit), Jessner solüsyonu ve glikolik asit bulunur. Bu sebeple TCA kimyasal peeling olarak da bilinir. İstenen sonucu elde etmek veya sürdürmek için süreci tekrarlamanız gerekebilir.

Orta Seviye Kimyasal Peeling Adımları

Orta seviye kimyasal peeling uygulanırken aşağıdaki adımlar takip edilir:

 • Yüzünüz temizlenir.
 • Kimyasal solüsyon cildinize sürülür ve sadece birkaç dakika bekletilir. Biraz yanma veya batma hissedebilirsiniz.
 • Tedavi edilen alan beyazımsı gri bir renge dönüşebilir.
 • Kimyasallar soğuk tuzlu su kompresi ile nötralize edilir.
 • Kabuklanmadan hemen sonraki günlerde cildiniz kırmızı veya kahverengiye dönebilir. 

Peeling işlemi genellikle 48 saat içinde başlar ve bir hafta sürer. Peeling işlemi sırasında cildi iyi nemlendirmek önemlidir.

Orta Seviye Kimyasal Peeling Riskleri ve İyileşme Süreci

Orta seviye kimyasal bir peelingde trikloroasetik asit kullanıldığında, ciltte biraz kızarıklık, batma ve pullanma hissedilebilir. Genellikle semptomlar derin güneş yanığına benzer.

Bu kimyasallar cildinizi beyazlatmasa da bazı renk değişiklikleri görebilirsiniz. Bu taze yeni cilt tabakasını korumak için güneşten kaçınmanız ve birkaç ay boyunca güneş kremi kullanmanız önerilir.

Düşük ihtimalli orta seviye kimyasal peeling riskleri ise şunları içerir:

 • Güneş kremi kullansanız bile hiperpigmentasyon (çok fazla pigment oluştuğunda kahverengi lekelere neden olur) ortaya çıkabilir.
 • Kalıcı yara izi, başka bir çok nadir görülen risktir.
 • Kabuklanma sonrası herkeste meydana gelen kızarıklık, bazı kişilerde birkaç aydan uzun sürebilir.

Derin Kimyasal Peeling

Daha derin yüz kırışıklıklarınız, güneşten zarar görmüş cildiniz, yara izleriniz, lekeli görünen alanlar ve hatta kanser öncesi büyümeleriniz varsa, derin kimyasal peeling sizin için doğru seçim olabilir. Doktor Sevgi Şekerler, bu tedavi için iyi bir aday olup olmadığınızı dikkatlice belirleyecektir.

Derin kimyasal peelingde cildinizin alt dermal tabakasına nüfuz etmek için fenol adı verilen en güçlü kimyasalı kullanılır. Cildinizin tepkisine göre lokal anestezik yatıştırıcıya ihtiyacınız olabilir.

Derin bir kimyasal peeling genellikle sekiz haftaya kadar bir çeşit ön tedavi içerir. Bu, cildinizi soyulmaya hazırlayacak ve iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Ön tedavi, A vitamininden türetilen reçeteli bir krem veya jel olabilir. Bu, cildin yüzey tabakasını inceltmek için çalışır ve kimyasal solüsyonun daha eşit ve daha derine nüfuz etmesini sağlar.

Derin Kimyasal Peeling Adımları

Derin kimyasal peeling uygulanırken aşağıdaki adımlar takip edilir:

 • Yüzünüz aşamalı bir temizlik sürecinden geçecektir.Uygun bir zaman aralığından sonra bölgeye fenol fırça ile uygulanır.
 • Kimyasal su ile nötralize edilir.
 • Kuruluğu ve ağrıyı önlemek için cildinizin üzerine kalın bir merhem tabakası sürülür.

Derin Kimyasal Peeling Riskleri

Derin kimyasal peelingde kullanılan fenol, tedavi edilen cildi aydınlatabilir. Bu tür bir peeling ile yeni cildiniz genellikle normal bronzlaşma özelliğini kaybeder. Tedavi edilen bölgenin güneşten korunması çok önemlidir.

Fenol (güçlü bir kimyasal peeling maddesi) de kalp hastalığı olan kişiler için özel bir risk oluşturabilir. Muayene sırasında herhangi bir kalp probleminizi anlattığınızdan ve tıbbi geçmişinize eklediğinizden emin olun.

Derin Kimyasal Peeling İyileşme Süreci

Hastalar tipik olarak tedaviden iki hafta sonra işe ve bazı normal aktivitelere tekrar devam etmeye başlayabilir. Derin kimyasal peelingler, birkaç günden birkaç haftalara kadar soyulma, kabuklanma, cilt kızarıklığı ve rahatsızlığa neden olur.

Şişliğin yaklaşık iki hafta içinde kaybolması muhtemel olsa da, cildiniz üç aya kadar kırmızı kalabilir. Derin kimyasal peeling ile yapılan bir tedavi, 10 yıla kadar sürebilen uzun süreli ve çarpıcı sonuçlar üretecektir.

Kimyasal Peeling Ankara Uygulama Örneği 2

Kimyasal Peeling Öncesi ve Sonrası Örnekleri

Kimyasal peeling öncesi ve sonrası hakkında internette pek çok fotoğraf bulunur. Türkiye’de hasta haklarını ihlal ettiği gerekçesi ile sağlık kurumlarının bu tip görseller paylaşması yasaktır. Fakat kimyasal peeling öncesi ve sonrası hakkında internette pek çok örnek fotoğraf vardır. 

Kimyasal Peeling Seans Süreleri

Kimyasal peeling yöntemine göre farklı uzunluklarda tedavi süreçlerine sahiptir. Hastanın cilt durumu seans sürelerini etkileyen ana faktörlerden biridir. Ortalama olarak yüzeysel peelingler 1-2 hafta arasında değişinklik gösterir.

Orta seviye kimyasal peelinglerde ise bu süre ortalama 1-2 ay kadar sürebilir. Derin kimyasal peelingler ise cilt ve hastanın durumuna göre 2-6 ay arasında uygulanabilir. Kimyasal peeling Ankara için tedavinizin süresinden fiyatına aklınıza takılan her konuda bize danışabilirsiniz! 

Kimyasal Peeling Öncesinde Ne Yapmalısınız?

Tedaviden önce yapılacak olan muayene ile sizin için en iyi olan tedavi yöntemi belirlenir. Bu yöntem belirlendikten sonra kimyasal peeling öncesinde şunları yapmalısınız:

 • En az 48 saat boyunca herhangi bir retinol veya retin-A topikal ilacı kullanmayın.
 • Aldığınız ilaçlar hakkında doktorunuzu bilgilendirin.

Doktorunuz ayrıca şunları da önerebilir:

 • Ağız çevresinde bir patlamayı önlemek için ateş kabarcığı veya uçuk öyküsü varsa antiviral bir ilaç kullanımı.
 • Tedaviyi iyileştirmek için glikolik asit losyonu gibi özel losyonların kullanımı.
 • Cildin koyulaşmasını önlemek için bir retinoid krem kullanımı.
 • Peelingden bir hafta önce ağda, epilasyon veya tüy dökücü epilasyon ürünleri kullanmayı bırakmak.
 • Peelingden bir hafta önce yüz peelingi ve peeling ürünlerini kullanmayı bırakmak.
Kimyasal Peeling Ankara Uygulama Örneği 3

Kimyasal Peeling Ankara Fiyatları 2022

Kimyasal Peeling fiyatları 2022 yılında tedavi yöntemine göre değişkenlik gösterir. Kimyasal peeling yaptıranlar tedavi sonrasında cildi hakkında son derece mutlu olacaklardır.

Ankara kimyasal peeling fiyat listesi için bizimle çekinmeden iletişime geçebilirsiniz. İletişime geçmek için aşağıdaki Whatsapp hattımızı kullanmaktan çekinmeyin! Doktor Sevgi Şekerler, kliniğinde size 33 yıllık tecrübesi ile en iyi tedaviyi sunacak!

Kimyasal Peeling Ankara’da Nerede Yaptırılır?

Kimyasal Peeling Ankara’da pek çok klinik tarafından uygulanır. Bu noktada seçim yaparken doğru bir doktor seçimi en önemlisidir. Maalesef yanlış uygulanan tedaviler sonrasında pek çok sorunla karşı karşıya kalmanız mümkündür.

Ankara kimyasal peeling uygulamalarında Doktor Sevgi Şekerler, 33 yıllık tecrübesinin yanı sıra her geçen gün gelişen sağlık teknolojilerini kliniğinde uygular. Bu sebeple Ankara’da yaşıyorsanız Sevamed kliniğini tercih ederek en iyi kimyasal peeling tedavi süreçlerini yaşayabilirsiniz.

Üstelik peeling tedavisinin yanı sıra Ankara lazer epilasyon için de en gelişmiş yöntemleri kullanan Sevamed, cildinizle alakalı her konuda size en gelişmiş tedavi yöntemlerini sunar.